Pielęgnacja biżuterii

Biżuteria przekazywana przez pokolenia, nadgryziona zębem czasu ma swój niepowtarzalny urok. Jednak by biżuteria mogła odbyć swoją wędrówkę przez historię, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. 

Istnieje kilka prostych zasad, aby cieszyć się biżuterią jak najdłużej.

1. Biżuteria jest zazwyczaj tworem delikatnym, dlatego najbardziej prozaiczna i pierwsza zasada, o której nie zawsze pamiętamy, to zdjęcie biżuterii przed snem, czy podczas uprawiania sportu. Wówczas i biżuteria i my będziemy bezpieczni.

2. Większość metali i kamieni nie lubi kąpieli w morzu, czy pod prysznicem. Nie służy im również dłuższy pobyt w łazience, gdzie narażone są na działanie pary wodnej. Może to przyczynić się do niekorzystenej zmiany koloru, lub matowienia.

3. Biżuteria, nie lubi również wielodniowych kąpieli słonecznych, dlatego jeśli nie nosimy jej przez dłuższy czas, najlepiej będzie się czuła w pudełku, gdzie chroniona jest przed procesem utleniania. 

4. Jeśli biżuteria jest wykonana z wielu metali, najlepiej  pominąć barwne części patynowanej lub anodowanej  blachy, ponieważ może to spowodwać zmianę jej koloru. Aby tego uniknąć, należy deliktanie wyczyścić srebrne bigle, lub inne części, ale tylko te, na oczyszczeniu których nam zależy. 

5. Kamienie naturalne dobrze znoszą upływ czasu, jeśli jednak wymagają odświeżenia najbezpieczniej przecierać je deliktanym materiałem bez użycia wody. Wyjątkiem są perły, dla których stworzono specjalny płyn pielęgancyjny.

6. Niezależnie od tego czy jest to kamień, perły czy metal pamiętajmy o tym, że każdej powierzchni pielęgnowanej, zbyt szorstkim materiałem możemy przysporzyć nieładnych zarysowań. 

 

Zwykle biżuteria wybacza drobne odstępstwa od zasad przedstawionych powyżej i przy zachowaniu rozsądnego minimum, długie lata cieszy oko swoją urodą.