Leksykon kamieni szlachetnych - litera I i J

Ijolit

Kamień jest nazywany inaczej kordierytem i jest minerałem pochodzącym z gromady krzemianów z grupy krzemianów pierścieniowych. Jest bardzo rzadkim minerałem. Jego druga nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego geologa Louisa Cordiera, który jako pierwszy zajmował się badaniem owego kamienia. Nazwa Ijolit pochodzi od greckiego słowa „ion” czyli fiołek. Przyjmuje barwy odcienia niebieskiego, szaroniebieskiego, czerwonego oraz niekiedy zielonego, żółtego, brązowego lub jest zupełnie bezbarwny. Połysk Ijolitu jest szklisty lub tłusty na powierzchni przełamu, a jego twardość w skali Mohsa wynosi 7-7,5.

Ijolit tworzy kryształy o przekroju słupkowym, o postaci sześcio- i dwunastobocznych słupów. Są to skupienia ziarniste, luźne lub zbite. Ijolit cechuje się łupliwością trzykierunkową. Występuje jako składnik skał metamorficznych, które wytworzyły się podczas przemian regionalnych. Można go również spotkać w niektórych skałach magmowych w osadach aluwialnych lub w formie otoczaków. Jest minerałem rzadkim, który wydobywa się w Sri Lance, na Madagaskarze, w Birmie, w Indiach, W USA, w Kanadzie, w Brazylii i innych. Ijolit jest cenionym kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim, który był używany jako kompas przez Wikingów, dzięki swoim właściwościom pleochroicznym. Kamień stosuje się również w lotnictwie, jako część filtra polaryzacyjnego w urządzeniu, które określa położenie Słońca nawet po jego zachodzie.

Ijolit według wierzeń jest kamieniem żeglarzy, wykorzystywanym w dawnych czasach jako specyficzny kompas, potrafiący doprowadzić zawsze do wyznaczonego celu. Wspomaga on odchudzanie i oddziałuje pozytywnie na wątrobę, lecząc również zatrucia żołądkowe. Dzięki noszeniu biżuterii z ijolitu poprawią się nasze związki emocjonalne i relacje międzyludzkie. Jeśli zdarzy nam się złapać przeziębienie, możemy zastosować kamień na złagodzenie gorączki. 

Jadeit

Jadeit jest minerałem z gromady krzemianów łańcuchowych, który jest zaliczany do grupy piroksenów. Jest minerałem rzadko występującym w przyrodzie. Jego nazwa pochodzi od starodawnych wierzeń, które mówiły, że pomaga na bóle lędźwiowe oraz pozytywnie wpływa na pracę nerek. Stąd „de jada”- kamień lędźwiowy i „los rinones” - kamień nerkowy. Nosili go przy sobie jako amulety dawni Hiszpańscy konkwistadorzy. Jadeit może być bezbarwny lub przybierać różne barwy takie jak barwa biała, żółta, zielona czy fioletowa. Kamień cechuje się szklistym, perłowym połyskiem, a jego twardość w skali Mohsa wynosi 6,5 – 7.

Jadeit rzadko tworzy dobrze wykształcone kryształy i występuje w postaci zbitej, włóknistej masy, tworząc skupienia ziarniste lub agregaty włókniste. Chloromelanit jest odmianą o barwie zielonej do czarnej i zawiera znaczny procent żelaza. Druga odmiana nosząca nazwę astrydyt ma ciemnozielony kolor i jest bogata w chrom. Jadeit występuje w skałach metamorficznych i w łupkach krystalicznych. Można go spotkać w Birmie (największy dostawca jadeitu), Chinach, Japonii, we Włoszech, USA i Nowej Zelandii. Jadeit stosuje się jako wskaźnik warunków i charakteru przeobrażeń skał, dlatego jest on cenionym kamieniem o zastosowaniu naukowym. Ponadto jest ważnym kamieniem kolekcjonerskim oraz kamieniem stosowanym w celach dekoracyjnych. Wykorzystuje się go oczywiście również do wyrobu biżuterii, stosując kamienie wydobywane w Birmie czy w Chinach ze względu  na ich piękną barwę.

Niegdyś z jadeitu wyrabiano narzędzia i kosztowną broń. Ceniły go ludy maoryskie oraz mieszkańcy starożytnych Chin i Mezopotamii. Dawniej wierzono, że jadeit świetnie wpływa na układ trawienny czy śledzionę. Do dnia dzisiejszego uznaje się jego zalety. Uważa się, że wzmacnia również serce, układ moczowy i ogólną odporność organizmu oraz jest kamieniem łagodzącym objawy grypy i przeziębienia. Natomiast osoby noszące jadeit będą czuły płynący z kamienia spokój, równowagę i wsparcie przy podejmowaniu racjonalnych decyzji. Kamień wzmacnia również takie cechy jak lojalność, wytrwałość i dodaje wiary w siebie.