Leksykon kamieni szlachetnych - litera G i H

Granat

Granat jest kamieniem zaliczanym do gromady krzemianów. Tworzą go izostrukturalne i izomorficzne wyspowe krzemiany. Nazwa granatu pochodzi od łacińskiego słowa „granatus”, które oznacza owoc granatu – wskazując tym samym na podobieństwo kamieni do ziaren tego owocu. Granat występuje we wszystkich odcieniach barw z wyjątkowej barwy niebieskiej. Najczęściej można go oglądać w pomarańczowo-czerwonych oraz fioletowo-czerwonych barwach. Połysk granatu jest szklisty, tłusty a jego twardość szacuje się na 7-7,5 w skali Mohsa.

Granaty ze względu na skład chemiczny dzielą się na kilka rodzajów: granaty glinowe, żelazowe, chromowe, wanadowe, cyrkonowe oraz inne. Kamienie krystalizują się w układzie regularnym – najpopularniejszą ich formą są dwunastościenne romby i dwudziestościenne deltoidy. Granaty tworzą skupienia ziarniste, zbite oraz naskorupienia. Niektóre z kryształów mogą wykazywać działania optyczne, a część z nich zmienia swój kolor zależnie od oświetlenia. Granaty są kruche choć stosunkowo twarde - występują najczęściej w RPA, w Czechach, w Brazylii, Indiach, na Madagaskarze oraz w Norwegii. Znajdują zastosowanie jako materiał ścienny, kamienie do wyrobu biżuterii oraz jako cenny element badawczy i kolekcjonerski – który można spotykać w unikalnych zbiorach.

Granaty powinny nosić osoby, które chcą dokonać zmian w swoim życiu, które nie są zadowolone ze swojego obecnego położenia i potrzebują odwagi do podjęcia nowych działań. Energia emanująca z granatów pozwoli podjąć walkę ze swoją nieśmiałością i lękiem przez zmianą. Dzięki noszeniu granatów zmniejsza się zazdrość, podatność na wahania nastrojów, oraz skłonność do kontrolowania otoczenia. Według medycyny konwencjonalnej granat reguluje ciśnienie krwi i zwiększa sprawność seksualną. Stosowany jest również do leczenia reumatycznych dolegliwości i stanów zapalnych w organizmie. Dawniej wierzono również, że poprzez noszenie granatów unikniemy problemów hormonalnych.

Hematyt

Hematyt jest minerałem, tlenkiem żelaza, który tworzy kryształy izometryczne, krótkosłupowe, tabliczkowe, igiełkowe, grubobeczułkowe i płytkowe. Najczęściej przyjmuje postać romboedru. Jego nazwa nawiązuje do barwy, którą uzyskuje kamień po sproszkowaniu, czyli do krwistej czerwieni, a w języku greckim słowo hematyt to „haema”, które oznacza krew. Hematyt ma metaliczny, matowy połysk, a jego barwa przechodzi od stalowoszarej, poprzez czarną, aż do ciemnoczerwonej. Jego twardość w skali Mohsa wynosi od 5,5 do 6,5.

Hematyt występuje w skupieniach zbitych i skrytokrystalicznych, drobnoziarnistych, skorupowych i naciekowych oraz wielu innych. Najkrócej mówiąc jest spotykany pod wieloma formami, zawierając w sobie nawet domieszki glinu, alumohematytu oraz manganu. Hematyt występuje we wszystkich głównych typach skał, tworząc albo większe nagromadzenia albo będąc minerałem pobocznym, barwiącym skały na czerwono lub różowo. Kamień można spotkać w USA, Kanadzie, Meksyku, Wenezueli, Brazylii, Liberii, Indiach, na Ukrainie oraz wielu innych miejscach. Ciekawostką jest to, że hematyt występuje także na Marsie. Minerał bywa używany jako naturalny pigment do wyrobu czerwonej farby. Kamień ten ma również znaczenie kolekcjonerskie oraz jest stosowany jako kamień ozdobny i jubilerski.

Hematyt, który jest nazywany również krwawnikiem, działa pozytywnie na wszystko co ma związek z krwią – pomaga w jej wytwarzaniu, tamuje krwawienie, pomaga przetrwać trudne i bolesne menstruacje. Hematyt ułatwia wchłanianie żelaza oraz reguluje nadciśnienie, przeciwdziała również skurczom mięśni i problemom z pulsem. Ponadto kamień może być przydatny w leczeniu pęcherza i w dolegliwościach kręgosłupa. Poprzez noszenie biżuterii z hematytu wzmocnimy naszą wolę życia, radość oraz dodamy sobie odwagi, zwłaszcza jeśli należymy do nieśmiałych, introwertycznych osób.