Leksykon kamieni szlachetnych - litera A

Akwamaryn

Jest to kamień szlachetny, pochodzący z grupy beryli. Zieloną odmianą berylu jest Szmaragd – natomiast niebieską Akwamaryn. Jego barwa może być niebieskozielona, ciemnozielona lub ciemnoniebieska – w zależności od obecności jonów żelaza. Ma żywy, szklisty połysk i jest dosyć twardym kamieniem, osiągającym 7,5-8 w skali Mohsa. W kamieniu często występują inkluzje pod postacią podłużnych pustych kanalików, które są ułożone równolegle do ścian słupa kryształu. W niektórych z nich mogą występować kropelki cieczy, które układają się w kształt gwiazdy – tzw. Asteryzm. Ponadto akwamaryn zawiera w sobie kryształy biotytu, rutylu, flogopitu, hematytu, ilmenitu, pirytu oraz turmalinu.

Kamień ten występuje w Brazylii – najpopularniejszą kopalnią Akwamarynu jest Santa Maria de Itabria. Poza Brazylią jest wydobywany w Pakistanie, USA, Madagaskarze (stąd pochodzą najpiękniejsze okazy akwamarynów), Australii, Rosji, Mozambiku, RPA czy Kenii.

Nazwa tego kamienia pochodzi od łacińskich słów „aqua marine” czyli woda morska – nawiązuje ona oczywiście do barwy kamienia. Znany i stosowany już przez Greków i Rzymian od III wieku p.n.e. Wykonywano z niego intalgia, czyli wklęsłe brosze mające chronić marynarzy. Jest to kamień często stosowany w jubilerstwie – a najbardziej cennymi okazami są te powyżej 10 karatów. Większość kamieni jest poddawana obróbce poprzez podgrzewanie do wysokiej temperatury, która powoduje, ze zmieniają swoją naturalną barwę na niebieską.

Akwamaryn jest kamieniem dla ludzi nieśmiałych – dodaje odwagi w wyrażaniu swoich uczuć i emocji, buduje asertywność. Największy wpływ ma na centrum komunikacji i relacji międzyludzkich. Sztuka asertywności nie jest łatwa i stanowi dla wielu osób poważne wyzwanie. Dzięki temu kamieniowi, łatwiej będzie im przychodziło mówienie wprost tego, co myślą. Dodatkowo wpływ akwamarynu na nasze relacje międzyludzkie objawia się tym, że poprzez wyrażanie naszych myśli i odczuć łatwiej będziemy porozumiewali się z ludźmi i budowali trwalsze relacje. Akwamaryn jest idealnym kamieniem dla osób przemęczonych, pracujących przez wiele godzin umysłowo. Energia tego kamienia pomaga w doprowadzeniu wszystkich spraw do końca i osiągnięcie przez nas upragnionego stanu szczęścia.

Według medycyny niekonwencjonalnej akwamaryn działa pozytywnie na osoby z alergią, łagodzi katar i łzawienie oczu. Dodatkowo ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, podnosząc naszą odporność i przeciwdziałając stanom zapalnym. Uśmierza również bóle głowy i chroni przed reumatyzmem i chorobami wieńcowymi serca.

Aleksandryt

Kamień szlachetny, który jest rzadką, przezroczystą odmianą chryzoberylu. W zależności od światła zmienia swoją barwę – jest zielony w świetle dziennym, a czerwony w oświetleniu sztucznym. Tą niesamowitą właściwość nazywa się zjawiskiem fluorescencji, które jest spowodowane obecnością metali chromu i żelaza w kryształkach. Jego naturalna barwa to zielony, niebieskozielony, fioletowy, czerwony i purpurowy. Ma żywy szklisty połysk, w skali Mohsa osiąga 8,5 stopnia twardości.

Kamień ten występuje w skałach metamorficznych i pegmatytach. Można go również znaleźć w złożach okruchowych – stąd właśnie pochodzą jego najcenniejsze okazy. Aleksandryt występuje w Rosji (złoża są już prawie zupełnie wyeksploatowane), na Sri Lance, W Brazylii, Birmie czy USA.

Został nazwany na cześć cara Aleksandra II w 1842 roku. Odkryto go przypadkowo podczas poszukiwań szmaragdów – w dolinie rzeki Tokowaja na Uralu. Jest to kamień jubilerski i kolekcjonerski, który niestety łatwo pęka podczas cięcia i polerowania. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii stworzono syntetyczny aleksandryt, który jest wykorzystywany w laserach i do produkcji iluminatorów w statkach kosmicznych. Co ważne, aleksandryt ma zdolność do odfiltrowywania różnych części widma światła – dlatego jest stosowany w przestrzeni kosmicznej do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i innymi promieniowaniami kosmicznymi.

Aleksandryt rozwija wyobraźnię i tworzy specyficzną harmonię między duszą i ciałem. Jest polecany szczególnie osobom kreatywnym, pobudzając coraz nowsze pokłady ich wyobraźni. Niegdyś wierzono nawet, że odpiera on wszystkie klątwy rzucane przez nieprzyjaciół. Aleksandryt dodatkowo wspomoże nas w odnowie i regeneracji zarówno umysłowej i fizycznej. Jest symbolem czystości, wdzięku i elegancji.

W medycynie ludowej wierzono, że ma zbawienny wpływ na choroby krwi – reguluje ciśnienie i oczyszcza krew. Jego drogocenne działanie leczy śledzionę, jelito cienkie oraz grube. Chroni również przed schorzeniami trzustki.

Ametyst

Ametyst jest kamieniem szlachetnym – minerałem, która jest przezroczystą odmianą kwarcu mlecznego o fioletowej barwie. Jego przestrzeń barwna zaczyna się od ciemnopurpurowej, poprzez ciemnofioletową, fioletowoczerwoną, wrzosową aż do jasnowrzosowej. Ma szklisty połysk, na skali Mohsa osiąga liczbę 7. W kamieniu często można zobaczyć inkluzje pod postacią smugowania – naprzemiennego ułożenia kryształów o różnym natężeniu barwy.

Jest kamieniem pochodzącym ze skał metamorficznych, aluwii, utworów hydrotermalnych. Występuje głównie w próżniach pogazowych skał bazaltowych, w Brazylii, Urugwaju, Iranie, USA, czy w Alpach.

Jego nazwa pochodzi z greckiego słowa oznaczającego trzeźwy. Nosi taką nazwę ponieważ uważano, że ametyst chroni przed upiciem się. W mitologii rzymskiej jedna z nimf leśnych nosiła imię Amethis – historia opowiada o dręczącym ją bogu Bachusie, który się w niej zakochał. Diana wzruszona jej prośbami o ratunek (bóg nie stronił od alkoholu) przemieniła ją w ametyst. Natomiast sam Bachus wzruszony poświęceniem nimfy, zaczął od tej pory pokonywać swoje pijaństwo. Ametyst występuje również w wierzeniach chrześcijańskich, jako jeden z kamieni pektorału Aarona. Ponadto w Apokalipsie św. Jana jest dwunastą warstwą niebieskiego fundamentu Jeruzalem.

Ametyst jest kamieniem relaksu i harmonii – przywraca równowagę osobom pozostającym w długotrwałym stresie, przynosi spokój i ukojenie nerwów. Kamień pomaga w radzeniu sobie z emocjami, dodaje cierpliwości i zapewnia mocny, zdrowy sen po ciężkim dniu. Ametyst przyda się każdej osobie pozostającej na odpowiedzialnym stanowisku, ponieważ pomoże połączyć intuicję z wiedzą i doświadczeniem. Ponadto ametyst łagodzi konflikty w życiu zawodowym i osobistym, oczyszcza atmosferę z negatywnych emocji.

Według wierzeń jest idealny na męczące, nawracające migreny i bóle głowy. Gdy cierpimy na bezsenność, pomoże nam w zaznaniu zdrowego i spokojnego snu. Ametyst łagodzi choroby na tle nerwowym, pomaga w pozbywaniu się urazów psychicznych. Reguluje również przemianę materii.