Lecznicze właściwości bursztynów i innych kamieni szlachetnych

lecznicze właściwości bursztynów i innych kamienie szklachetnych

Kiedy myślimy o kamieniach szlachetnych, nasze myśli kierują się głównie w stronę biżuterii. Biżuteria z kamieniem szlachetnym jest dziełem sztuki, każda inna i niepowtarzalna - nie tylko z wyglądu.

 

Kobiety kochają biżuterię. Z pewnością w “skarbach” każdej kobiety znajduje się któryś z kamieni szlachetnych, a jeśli jeszcze go nie ma niewątpliwie marzy o tym, by niebawem  zagościł w jej szkatułce z błyskotkami.

Kamienie szlachetne – co to takiego?

Definicja mówi, że kamienie szlachetne to odmiany niektórych minerałów i skał, kosztowne i rzadko spotykane. Charakteryzują się wysokim połyskiem, twardością, czystością. Kamienie szlachetne wykorzystuje się przede wszystkim w jubilerstwie – do tworzenia pięknych okazów oprawiając je w różne metale. Poza pięknem które kryją w sobie, kamienie te posiadają dodatkowe właściwości, a mianowicie właściwości lecznicze. Kiedyś kamienie szlachetne wykorzystywano głównie w celach ozdobnych. Wraz z upływem czasu, zwrócono uwagę, na fakt iż mają one również wpływ na zdrowie człowieka.
 

Który kamień odpowiedni  dla nas?  

Wielobarwność i blask, który posiadają w sobie kamienie szlachetne sprawiają, że ludzie są nimi zafascynowani. Często zdarza się, że będąc w posiadaniu takiego czy innego kamienia szlachetnego w biżuterii  jesteśmy zauroczeni jego pięknem zewnętrznym w taki sposób, że nie do końca zdajemy sobie sprawę jakie dodatkowe właściwości posiada dana rzecz. Nie zwracamy uwagi na fakt, w jakim stopniu może oddziaływać leczniczo dany kamień na nasz organizm. Kamienie mogą korzystnie oddziaływać na ciało, umysł oraz sferę emocjonalną. Trafnie dobrany kamień pozytywnie oddziałuje na zachowanie równowagi energetycznej.

Jak już wcześniej wspomniano każdy z kamieni szlachetnych cechuje się innymi właściwościami, które warto poznać. Poniżej krótka charakterystyka niektórych z nich.

W medycynie naturalnej głównie doceniono bursztyn, nazywany – „ złotem północy”.  Powstaje z żywicy drzew iglastych. Czasem można dostrzec w nim fragment owada lub rośliny. Najpopularniejszy jest bursztyn żółty, rzadziej można spotkać bursztyny zielone, czerwone i bezbarwne.  Jest jednym z najstarszych kamieni leczniczych. Stosuje się go głównie przy dolegliwościach laryngologicznych, gorączce, przeziębieniu. Pomaga również obniżyć ciśnienie tętnicze, ułatwia gojenie, łagodzi bóle reumatyczne, bóle migrenowe i bóle głowy, pobudza organizm do walki z chorobą. Jest używany do produkcji maści, kremów. Ponadto bursztyn wpływa uspokajająco i kojąco na organizm człowieka.

Awenturyn - rzadki minerał w odcieniu zielonym. Jest kamieniem wzmacniającym serce i system nerwowy. Awenturyn przynosi opanowanie i spokój. Wspomaga serce i system nerwowy, kreatywność, jest kojący w stresie przynosi opanowanie i spokój.

Ametyst to piękny minerał należący do rodziny kwarców. Występuje on zarówno w jaśniejszych jak i ciemniejszych  odcieniach fioletu i purpury. Najefektowniej prezentuje się w świetle naturalnym. Ametyst jest bardzo cenionym kamieniem w grupie kwarcu.Wzmacnia system immunologiczny, płuca i układ oddechowy. Pomocny na problemy z trądzikiem Łagodzi bóle głowy, kości i stawów

Cytryn to odmiana kwarcu o barwie żółtej. Jest kamieniem o właściwościach antycukrzycowych, wspomaga wydzielanie insuliny. U dzieci łagodzi stres, poprawia trawienie.

Diament – to bardzo twarda substancja, górująca wśród kamieni szlachetnych. Wyrównuje energetyczne niedobory ciała, wspomaga koncentrację. Symbol doskonałości. Oszlifowany diament to brylant, który wykorzystywany jest w jubilerstwie do wyrobu biżuterii. Biżuteria z obrobionym diamentem rozszczepiającym światło jest niezwykle pięknym okazem. Wyrównuje energiczne niedobory ciała, wspomaga koncentrację, łagodzi bóle stawów i mięśni oraz wzmacnia wzrok.

Kamieniem antydepresyjnym jest granat. Podnosi samoocenę, wzmacnia wiarę w siebie. Stosowany w leczeniu układu krwionośniego, problemów hormonalnych, wzmacnia wątrobę, nerki.

Jaspis wyrównuje energiczne niedobory ciała, wspomaga koncentrację, łagodzi bóle stawów i mięsni oraz wzmacnia wzrok.

Ulgę przy bólach karku, pleców przynosi hematyt. Dodaje ciału energii, dobrze wpływa na oczy, serce i mózg. Chroni także przed negatywnym promieniowaniem.

Malachit normuje prace serca, przynosi ulgę w bólach reumatycznych, uspokaja nerwy. Wpływa pozytywnie na krążenie. Sprzyja płodności, ułatwia poród, zapobiega komplikacjom.

Onyks wzmacnia paznokcie i włosy. Zapobiega chorobom oczu i uszu. Wspomaga gojenie się ran, blizn oraz pomaga przy astmie

Niezwykłą poświatą cechuje się kamień księżycowy. Występuje on w barwach mlecznych, srebrnych, jasnoniebieskich, w odcieniach lśniących. Reguluje gospodarkę hormonalną, korzystnie wpływa na układ limfatyczny oraz jelita.

Kamienie szlachetne w postaci biżuterii stanowią świetny dodatek do naszego stroju, do nastroju, do humoru jaki mamy w momencie, gdy ją zakładamy. Biżuteria bardzo dobrze dopełnia ubiór, jak również odzwierciedla stan emocjonalny - dlatego kobiety kochają biżuterię i jej różnorodność. Kamienie szlachetne poza tym, iż są przepięknymi okazami, eleganckimi, gustownymi, dodatkowo mają w sobie moc, która dodaje nam pozytywnej energii, czy też przyczynia się do eliminacji wszystkich “złych” sytuacji które nas spotykają.